۵۰ نکته در شکار کبک

در شکار کبک که محبوب ترین و رایج ترین شکار در ایران میباشد که چندنکته واقعا مهم وضروریست :

۱- بهترین زمان شکار کبک نیم ساعت بعدازطلوع خورشید میباشد.

۲-همیشه سعی کنید قبل از طلوع درشکار گاه حاضرشوید و حدالمکان با کمترین سر و صدا وارد شوید.

۳-ازلباسهای استتاراستفاده کنید و سعی کنید جنسی باشه که هنگام را ه رفتن خش خش نکند.

۴- از صحبت کردن- موزیک گوش دادن – شکستن شاخه – آتش درست کردن به شدت بپرهیزید.

۵- همواره موبایل خود را در حالت ویبره قرار دهید – (بارها پیش آمده در لحظات حساس شکار صدای زنگ موبایل شکار را فراری داده )

۶- از همراهی با افراد ضد شکار و غیر شکارچی بپرهیزید که عامل اصلی ناکامی شما خواهند شد .

۷- همیشه به تعدادکافی فشنگ با شماره مناسب با خودبردارید. به طورمثال برای یک روز خوب کبک شماحداقل به ۵۰ عدد فشنگ نیازدارید. که ۲۵ عدد درقطارکمری و ۲۵ عدد در جلیقه جا میشود.

۸- حتما از جلیقه های ضد آب و دارای جای مخصوص پرنده صید شده استفاده کنید .

۹- مدارک خود را اعم از جوازاسلحه – جواز ودفترچه شکار در یک نایلون زیپدار (زیپ کیپ) نگهداری کنید و هنگام پیاده شدن از خودرو نیز به همرا داشته باشید تا درصورت برخورد با مامورین محیط زیست به دردسرنیافتید.

۱۰- تاحد امکان کم و گرم بپوشید تا وزن اضافی نیروی شما را نگیرد.

۱۱- برای هر ۲ ساعت پیاده روی شما به ۵۰۰ سی سی آب نیاز دارید – پس به میزان آب با خودداشته باشید.

۱۲- سعی کنید ۲-۳ عدد شکلات مغز دار ویا مقداری خرما همراه ببرید.

۱۳- یک چاقوی تیز و یک غلافو تیزکن از واجبات شکار است. (هرگز پول خود رابه چاقوهای چینی و متفرقه ندهید و یکبار یک چاقوی خوب بخرید برای همیشه ).

۱۴- کفش شکار یکی از مهمترین نکات در شکاره که باید این مشخصات ر داربشد : ساق دارباشد- کفه کفش آجدار و ترجیحا ویبرام باشد – بدنه کفش حتما گرتکس و ۱۰۰٪ ضدآب باشد- ترجیحا رنگ خاکی یااستتار باشد- سعی کنیدنیم شماره بزرگتر بگیرید بجاش جوراب کلفتر بپوشید. کلا برای کفش شکارهرچی هزینه کنید راهدوری نمیره !

۱۵- از حمل وسایل غیر ضروری بپرهیزید.

۱۶- یک دوربین دو چشم کوچک به شما کمک خواهد کرد.

۱۷-  یک سوت (پلیسی)  به شما کمک میکنه هنگامی که کبک ها دربوته ها خف کردن و نمیپرن بایک سوت همه اونا رو بلند میکنه – هنگام خطر و صدا کردن همراهان نیزبکار میاد .

۱۸- یک فندک غیر اتمی (فندک های اتمی در ارتفاع کارنمیکنند) برای آتش درست کردن وگرم شدن ضروریست.

۱۹- کلاه استتار با رنگ مناسب منطقه به استتارشما خیلی کمک میکنه.

۲۰- اگر شماعینکی هستید باید بگم همیشه با مشکل بخارکردن و خیس شدن عینک سروکار دارید- وهنگام تیر اندازی مشکل زاویه دید خواهید اشت – پس درروز شکار ازلنز طبی استفاده کنید .

۲۱- برای تفنگ بند پهن و محکم بخرید. چون هر چه بند پهن تر باشدوزن آن بیشترپخش میشود وشما دیرتر خسته خواهیدشد.

۲۲- در شکار کبک مهمترین نکته حفظ آرامش و عدم دستپاچگی است . من بار ها دیدم بعضی ازشکارچی ها وقتی یک دسته کبک میبینند چنان هیجان زده و دستپاچه میشوند که معمولا چیزی عایدشون نمیشه جون با سر و صدا و عجله در تیراندازی به نتیجه ای نمیرسند.

۲۳- همیشه ازشنوایی خود نهایت استفاده را کنید . چون بسیارپیش میاید که شما از کنارکبکی که در یک بوته خف کرده رد میشوید و پشت سرشما میپرد و فقط شما از صدای پرزدن آن که بعد از مدتی تبدیل به یکی از زیباترین صدا های شما خواهد شد میتوانید حضور کبک را تشخیص دهید

۲۴- هنگام راه رفتن پاهایتان را روی زمین نکشید زیرا شنوایی کبک فوق العاده قوی هست و قبل از رسیدن شما از شمادور خواهد شد.

۲۵- همیشه نگاهتان به خیلی جلوتر از خودتان باشد وهر از گاهی دور و اطرف را نیز اسکن کنید.

۲۶- هنگام حمل سلاح در کوه توجه کنید که چیزی در لوله نرود چون وجود حتی یک شاخه کوچک و یا یک ذره گل درلوله باعث ترکیدگی لوله خواهد شد .

۲۷- همواره اسلحه رادر حالت ضامن وسراسلحه را رو به بالا نگه دارید و قبل از سوار شدن در خودرو حتما بیرون ماشین اسلحه را خالی کنید.

۲۸- در روزهای بارانی فشنگ های خودرا از مجاورت با قطرات باران حفظ کنید که موجب نم کشیدن باروت نشود.(ازقطارهای ضدآب استفاده کنید)

۲۹- همیشه این نکته رادر نظرداشته باشید که تیری بزنید که به آن اطمینان دارید – یعنی وقتی به سمت شکارشلیک کنید که یقین داشته باشید که میافتد . و ازشلیک در فواصل دور بشدت پرهیز کنید که جز زخمی کردن شکار و حساس شدن گله به شکارچی و هدررفتن فشنگ چیزی ندارد.

۳۰- شایددوستانی که جدیدا اسلحه خریده باشند از برد موثر اسلحه های ساچمه زنی اطلاعی نداشته باشند – که بایدذکرکنم هر نوع اسلحه ساچمه زنی با هر کالیبر را من به شخصه تست کردم وبه جرات میتونم بگم که ماکزیمم فاصله که شما قادر به شکار خواهید بود ۶۰ تا ۷۰ متر در بهترین شرایط است که پیشنهاد بنده این است که بیشتر از ۵۰ متر روی اسلحه خودحساب نکنید .چون درفواصل بالاتر حتی در صورت برخورد جز زخمی شدن پرنده چیزی عاید شما نخواهد شد .

۳۱- فشنگ مناسب برای شکار کبک و تیهو شاره ۵ و۶ میباشدکه بازهم توصیه جدی من شماره ۶ میباشد.

۳۲- اخلاق شکارحکم میکنه که وقتی یک دسته پرنده در مقابل شما راه میره یا میپره شما جوری نشونه گیری کنید که فقط یک پرنده مورد اصابت قرار بگیره و از زخمی کردن و بقول شکارچی ها هم تیر کردن بپرهیزید.

۳۳- به محض شلیک به پرنده چشم ازروی پرنده بر ندارید و دنبال زدن بقیه پرنده ها نباشیدجون در اینصورت همین شکارتون روهم قطعا از دست خواهید داد. و تا هنگام رسیدن بالای سر پرنده درنگ نکنید و چشم از شکار بر ندارید.

۳۴- اگر کبکی شکار کردید و زخمی شد شک نکنید و بلا فاصله تیردوم را هم بزنید و مطمئن شوید که افتاده و در غیر این صورت از زدن تیر های بعدی دریغ نفرمایید . چون کبک در قایم شدن و بی حرکت ماندن استاد است و ممکن است بارها از کنارش رد شوید و متوجه آن نشوید.

۳۵- از تیر اندازی به کبکهایی که درپرتگاه های بلند و دور ازدسترسی هستند واقعا پرهیزکنید که چیزی جز کشتن حیوان و گندیدن آن نیست

۳۶- به یاد داشته باشید وقتی دسته کبکی از جلوی شما میپرد اکثرا چند پرنده از آن گله نمیپرد (حتی بعد از تیراندازی ) و به جا میماند و همواره شما راغافلگیر خواهند کرد. پس همیشه بعد از بلند شدن گله محل گله را چک کنید.

۳۷- اگر در حال پیاده روی هستید و گله کبکی از دور بسمت شما می آید درنگ نکنید و سریعا روی زمین بنشینید .تامتوجه حضور شما نشوند.

۳۸- اگر موفق به شکار کبکی شدید سریعا شکم آنرا خالی کنید تا گوشت آن کیفیت خودشو ازدست ندهد . و داخل شکم کبک را با برگهای معطر مثل پونه و .. که در کوه ها فراوان است پر کنید.

۳۹- قوانین ممنوعه: شکاراز داخل ماشین به هر نحوی ممنوعه – هنگام شکار شماباید حداقل ۵۰ متر از جاده خاکی فاصله داشته باشید – حمل فشنگ چهارپاره ممنوع میباشد – شلیک با اسلحه دیگران جرم محسوب میشود و شما حق در اختیارگذاشتن اسلحه خود به دیگران را ندارید.

۴۰-برای شکار کبک راه های زیادی هست . سعی کنید قبل از شکار به دقت منطقه را بررسی کنید و از یک نقطه مرتفع همه منطقه را بشناسید .

۴۱- کبک ها را درفصل گرم (تا شهریور و اوایل مهر ماه) فقط در مسیر آب پیدا میکنید و در زمستان ها بیشتر در بوته زار ها و جاهایی که غذاباشد وکمتر بدنبال آب میگردد. چون به مقدار کافی آب در کوه وجود دارد. پس زمستان هاببیند کجا دانه و یا گیاه قابل خوراکی پیدا میشود و آنجا دنبال کبک بگردید. و علایق کبک را در نظربگیرید! مثلا بوته های زارچ (زرشک کوهی) اولین گزینه کبک هست چون زارچ بسیارمقوی و دارویی هست و کبک هاخودشان را با آن سیر و درمان میکنند – بوته های بادام کوهی و گز نیز از اولویت های کبک میباشد .

۴۲- سعی کنید تعداد کبک های گم شده تون رو به حداقل برسونید . سگ شکاری بهترین گزینست اگه امکانشو دارید.

۴۳- بهترین چوک واسه شکارکبک چوک سیلندر و نیم چوک است . دنبال دور زدن نباشیدسعی کنید به دقت و در فواصل نزدیک شکارکنید.

۴۴- هرگز دو یا چند نفری وپشت سرهم در کوه حرکت نکنید. چون علاوه بر خطر حاصلی هم نداره- حداقل ۲۰۰ متر باهم فاصله بگیرید .

۴۵- مسیر خود را از قبل مشخص کنید و سعی کنید شیب ها را در مسیر رفت طی کنید و سراشیبی هارا برای برگشت ازش لذت ببرید.

۴۶- معمولا اگر درساعت و محل خاصی کبک را دیدید بدانید مجددا درهمان مکان و زمان باز آنها را خواهید دید.

۴۷- اگر تک کبکی (معمولا درشت) بر سر سنگی یا مکان دیگه ای دیدید بدانیدبا نگهبان و دیدهبان گله روبرو شده اید و آن کبک با کشیدن یک سوت خاص گله را ازحضور شما باخبر میکند . وخواهید دید از فاصله ای نه چندان دور از شما دسته کبکی میپرد.

۴۸- کبکها همواره رو به بالا میدوند و از ارتفاع به سمت پایین پرواز میکنند و پروازکوتاهی دارند پس هرگز دنبال آنها ندوید که حاصلی ندارد . چون حداقل ۱۰ برابر شما سریعترند.

۴۹- کبکها ۲ تا ۳ پرواز پشت سر هم بیشتر نمیتوانند بکنند و بعد از آن فقط راه میروند.

۵۰- هرگز بیشتراز تعداد مجاز شکارنکنید . زیرا عواقب آن لذت یک روز خوب را از شماخواهد گرفت .

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۱۷ فروردین ۱۳۹۲
تعداد مشاهده : 359 بار | دیدگاه : بدون دیدگاه
موضوعات: مستند شكار


برچسب ها

, , , , , , , ,


دیدگاه ها :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)