مراحل و چگونگی خرید اسلحه برای شکار و نکات قابل توحه آن

در هر کشوری یک سری مقررات وقواعد امنیتی وتجار ی وجود دارد که وظیفه همگانی است که تابع قانون باشند
با اینکه سلاح شکاری عادی و نیمه خودکار جزء جنگ افزار نظامی محسوب نمیشود ولی اینکار باید با اجازه قانون باشد و در این راستا دولت اشخاصی شناسایی شده از قبل را
تعیین کرده و پس از مراسم پروانه کسب وکاربه این شغل روی آورده اند معمولا سلاحها از کشور سازنده به سازمانهای ارتشی و دولتی تحویل داده می شوند.

و پس از بررسی از نوع آلیاژو دارا بودن امنیت کافی واعلام عمر مفید سلاح در بازار توضیح میشوند.
معمولا هر تفنگی یک عمر خاص خودش را دارد و مثلا فقط برای شلیک ۵۰۰۰هزار تیر یا بیشتر وکمتر است که این را کارشناسان تعیین میکنند

معمولا بعضی از سازنندگان اسلحه به نوع آلیاژ و شرکت سازنده فولاد می بالند و تقریبا هم بی ربط نیست به عنوان مثال شرکت فولاد کروپ آلمان نمونه بارز این مشغله است.
درکشورهای اروپایی و…تهیه سلاح مورد نظر بسیار راحت و درنهایت با رضایت مشتری پایان می پذیرد زیرا اسلحه فروشیها معمولا انواع و اقسام سلاحها را دارند و به هرذوق وسلیقه ای که باشید به راحتی کالا خود را خواهید یافت.معمولا در چنین کشورهایی یک میدان تیر و چند فشنگ مجانی نیز در اختیار مشتری قرار میدهند تا سلاح را آزمایش کند.
که البته از مقوله ما خارج است و فعلا بحث مادرباره خرید سلاح در ایران است.

شما باید مورد استفاده سلاح را قبلا مشخص نمایید و بعد از انگشت نگاری و تایید صلاحیت از مقامات امنیتی سلاح خود را به نام خود خریداری وثبت کنید.معمولا قبل از اینکه کاملا اختیار اسلحه را داشته باشید یک جواز مرور موقت از مغازه سلاح فروشی تا منزل مسکونی را به شما میدهند و طی این مدت جزء در کارهای تعمیرات به هیچ وجه مجاز به استفاده  و حمل سلاح نخواهی بود.

قبل از اجازه کامل و جواز حمل سلاح ممعولا کلاسهایی برگذار میشود که استفاده صحیح از سلاح و موارد امنیتی را به شما گوشزد خواهند کرد و شما به هیچ وجه مجاز به سپردن سلاح به دیگری حین شکار یا …نخواهی بود و مسئولیت اسلحه و اتفاقات غیرمنتظره آن فقط به عهده خریدار وکسی که جواز حملش را دارد می باشد. تامین ونگهداری اسلحه در خانه باید دور از دسترس کودکان بوده یک جای امن مثل گاو صندوق ویژه اسلحه باشد.

چنانچه مثلا یکی از بستگان یا فرزندان شما بی اجازه یا با اجازه شما سلاح را بردارد و خدای ناکرده مشکلی برای کسی ایجاد کند شما متعهد به جواب گویی هستی  پس لطفا موارد ایمنی را دست کم نگیرید.هنگام مسافرتهای طولانی معولا سلاح را باید به ارگانهای مربوطه در هر منطقه مسکونی که تشریف دارید تحویل داده و یک برگه امانت را دریافت کنید
به هیچ وجه نمیتوانید به عنوان امانت به نزدیکان یا همسایگان بسپارید.و ازاین قبیل موارد را باید کاملا رعایت کرد.

واما چگونگی خرید اسلحه:
۱-قبل از خرید مورد استفاده را مشخص کنید
۲-اگر قصدتان شکار پرنده باشد شما باید تفنگ ساچمه زنی بخری
۳-اگر مورداستفاده شما شکار حیوانات باشد از قبیل کل و قوچ…باید درصدد خرید اسلحه گلوله زنی باشید.
۴-از کسانی که نمیشناسید اسلحه نخرید و سلاح خریده شده حتما باید داری مجوزباشدو شخص فروشنده باید در ستاد اسلحه ومهمات حاضر شده و به نام شما ثبت کند.
۵-از سوداگران مرگ و دلال های کوچه بازاری اسلحه های خودکار نظامی مانند ژ۳ یا هر نوع دولتی به وعده وعید جوازی کردند نخرید اینکار جرم است و به هیچ وجه مجوز به شما داده نمیشود.
۶-سلاح را از مغازه های معتبر اسلحه فروشی تهیه کنید نرخ بازار را بپرسید و عجله به خرج ندهید امروزه با وجود انترنت و موبایل همه فروشگاهای اسلحه و مهمات از کالاهای همدیگر خبر دارند فقط کافی سلاح مورد نظرتان را سفارش دهید و منتظر بمانید.
۷- فریب دلال بازی های بعضی از اسلحه فروشان را نخورید و حتما یک آدم با تجربه با خودتان ببرید
۸-به جزء اسلحه نخجیر ایرانی  حالیا بیش از سی سال است که سلاح جدیدی وارد ایران نشده هر اسلحه با کمی زاج مالی و روغنکاری نو نوار جلوه میدهد فریب رنگ ترکیب سلاح را نخورید.
۹-از کسانی اسلحه بخرید که انصافشان بیشتر باشد-واگر چنین شخصی را نمی شناسید حول حوش اسلحه فروشی ها پرسه بزنید و پیدا میشوند کسانی را که اسلحه هایشان را برای فروش بدانجا میاورند
با هم توافق کنید معمولا بی واسطه بازی ارزانتر تمام میشود و بعداز اتمام معامله به کارهای اداری بپردازید.
۱۰-اگر کمی تجربه دارید و سلاح موردنظرتان را یافتید ابتدا ذوق زده نشوید چون اینکار شما باعث میشود فروشنده دست بالا بزند وباصطلاح گرانفروشی کند.ولی زیاد هم سخت نگیرید کار را یکسره کنید ممکن است دیگر به این تمیزی اسلحه پیدا نکنید زیاد به مادیاتش فکر نکنید.
۱۱-مواظب لوله و پیش قنداق سلاح باشید باید شماره ها به هم بخورد اگر غیر ازاین باشد اسلحه غربت ساز است و یا خدای ناکرده دزدی است البته اسلحه فروشهای معتبر در ایران از این قاعده مستثنی هستند.
۱۲-سلاح را خودتان آزمایش کنید مثلا نگذارید اسلحه فروش هدف را بزند یا شلیک کند به یک تیر وچند تیر بسنده نکنید.سلاح را مسلح کرده ودور از بدن و صورتتان ته سلاح را هنگام ضامن بودند به زمین بکوبید تا از سلامتی ضامن وو..مطمئن شوید
۱۳-هیچ وقت به سلاح چه پر و چه خالی  چه ضامن وچه مسلح اطمینان نکنید.حتی زمان برگشتن از شکار به اعضای خانواده یاد بدهید اسلحه را چک و وارسی کنند و فقط از شما نپرسند خالی است یا پر
انسان فراموش کار است و چه بسا حادثه های دلخراش بوجود آمده .کودکان را ترغیب به استقبال خودتان نکنید چون اولین کاری که این ناقلاها میکنند به ماشه تفنگ فشار می آورندپس مواضب باشید.
۱۴-چشمتان را باز کنید شما فقط یک اسلحه ساچمه زنی یا گلوله زنی میتوانید داشته باشید و تا ۵ تا ۳ سال بعد از فروش سلاحتان  هیچ تفنگی نمی توانید به نام خود ثبت کنید.
۱۵-با مردم مدارا کنید وبا رفقای بد و احزاب سیاسی رفت آمد نکنید این کار باعث میشود صلاحیت شما منقضی شود ویا برای خرید سلاح تایید نشوید.
۱۶-از اسلحه ایتان به عنوان تهدید و رعب وحشت استفاده نکنید چون سلاح ملک شخصی کامل شما نیست و این کار باعث میشود دولت شما را خلع سلاح کند. پس فقط به شکار فکر کنید و دفاع از خودتان کسی را تهدید به کشتن با …نکنید
۱۷-در فصلهای شکار ممنوع قانون را زیر پا نگذارید یادتان باشد وقت استفاده از سلاح ازطلوع افتاب است تا غروب آفتاب آنهم در روزهای مجاز.
۱۸-قوانین وظوابت پروانه شکار را جدی بگیرید و بیش از حد مجاز نفله کاری نکنید حریم شکارچیان طبیعت دوست را با شکارکش شدن خدشه دار نکنید و به محیط زیست احترام بگذارید.
۱۹-به مارکهای صد من یک غاز حکاکی شده بر روی سلاح اعتماد نکنید این کار فقط ستاد اسلحه و مهمات میتواند تشخیص دهد. مثلا یک دولول ترکی با مارک مایدن وست جرمنی به قابتان نیفتداز این ترفندها و حیله ها در بازار زیاد است فقط نامی درست است که در مجوز حمل سلاح نوشته پس لطفا از کوچه بازار یا رفیق عمو و دایی سلاح نخرید حتما باید ستاد اسلحه مهمات موارد خرید وفروش را تعیین کند.
۲۰-کمی اسکن بیشتر بدهید خیالتان راحتر است از من می پرسید اسلحه های ترکی و… نخرید به مارکهای معروف اسلحه توجه کنید خدای ناکرده اسلحه ارزان ممکن است منفجر شود و پشیمانی ببار بیاورد.
۲۱-اگر قصد خرید سلاح ارزان دارید از نخجیر ایرانی رد نشوید سلاحی است با آلیاژ خوب ومقاوم و با زهر لوله بسیار بالا پس ایرانی کالای ایرانی مصرف کنید.
۲۲-یک پیشنهاد به نظر من اسلحه ساچمه زنی را کالیبر دوازده انتخاب کنید.و سلاح گلوله زنی هم برنو خور یعنی ۸×۵۷ باشد چون براحتی آب خوردن فشنگهایش همه جا فراوان است درضمن تاکید کنید برنو خور نشده باشد چون خان لوله اگر از شرکت سازنده نباشد پرت وپلا میزند.
۲۳-اگر قصد خرید گلوله زنی را دارید حتی به فروشنده اعتماد نکنید یک آدم باتجربه با نگاه کردن درون لوله از شیارهای داخلش به اصطلاح همان خان لوله بازدید کند.
۲۴-اسلحه ساچمه زنی را هیچ وقت با تک گلوله بکار نبرید و قبل از خرید پیش قنداق را باز کنید لوله باد نکرده باشد.
۲۵-سن شما باید قانونی باشد و خدمت مقدس سربازی را به پایان رسانده باشید.خانمها نیز میتوانند داری مجوز و حمل سلاح باشند.
۲۶-به قانون و محیط زیست احترام بگذارید و این نصحیت طلایی را به حلقه گوشتان آویزان کنید.

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۳۹۲
تعداد مشاهده : 380 بار | دیدگاه : بدون دیدگاه
موضوعات: مستند شكار


برچسب ها

, , , , ,


دیدگاه ها :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)