طرح گواهی‌نامه ازدواج برای جوانان دم بخت

رئیس سازمان جوانان استان تهران از صدور گواهی‌نامه تخصصی «ازدواج» برای جوانان دم بخت خبر داد. این گواهی‌نامه پس از گذراندن دوره‌های آموزشی پیش از ازدواج ارائه می‌شود.محسن زنگنه وعده داد که در آینده ازدواج جوانان مشروط به داشتن این گواهی‌نامه شود. او گفت: «به دنبال این هستیم که تا دو سال آینده اگر پسری به خواستگاری دختری رفت، دخترخانم به شرطی جواب بدهد که خواستگار این دوره‌ها را گذرانده باشد.»

به گفته آقای زنگنه، این طرح جدید سازمان ملی جوانان «بر اساس پیشنهاد تعدادی از استادان به رئیس‌جمهور مبنی بر این‌که در حوزه ازدواج جوانان نیاز به آموزش وجود دارد‌ و با توجه به طلاق‌هایی که صورت می‌گیرد»، اجرا می‌شود.

استان تهران کمترین آمار ازدواج و بیشترین آمار طلاق را در میان استان‌های ایران دارد.

رییس سازمان جوانان استان تهران خبر داد که این گواهی‌نامه‌ها زیر نظر یک هیئت‌علمی ۴۰ نفره «از استادان برجسته کشور در حوزه مشاوره» صادر می‌شوند.

محسن زنگنه با اشاره به اینکه که نزدیک به ۲۵ میلیون جوان در ایران زندگی می‌کنند که حدود ۱۳ میلیون از آنان در سن ازدواج هستند، گفت: «با این حجم جمعیتی ناگزیر شدیم تا از طریق آموزش‌های از راه دور برنامه‌هایی را آغاز کنیم».

برای گرفتن گواهی‌نامه ازدواج، سه دوره مختلف آموزشی «قبل از ازدواج»، «حین ازدواج» و «پس از ازدواج» طی می‌شود. هر کدام از این دوره‌ها سه ماه طول می‌کشد.

چاره‌ای برای طلاق روزافزون؟

آقای زنگنه ابراز امیدواری کرده است که این طرح، چاره‌ای برای افزایش طلاق در استان تهران باشد.

او پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بود با افزایش کلاس‌های مشاوره، فرهنگسازی و توانمندسازی جوانان در موضوع ازدواج، «طول مدت ازدواج از یک سال به چهار سال افزایش پیدا کرده است.»

آمارها نشان می‌دهد سرانه ازدواج در استان تهران، نسبت به سایر استان‌های ایران کمتر است، در مقابل اما آمار طلاق در این استان رو به ‌افزایش است.

پیش از این رئیس سازمان جوانان استان تهران از رشد ۲۱ درصدی آمار طلاق در شش ماه اول سال ۸۸ در این استان خبر داده و آن را با «مسائل سیاسی» مرتبط دانسته بود. محسن زنگنه همچنین خبر داده بود که آمار ازدواج در استان تهران در شش ماهه اول سال جاری، سه و نیم درصد کاهش پیدا کرده است.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی سازمان ملی جوانان نیز در مهرماه امسال هشدار داده بود که در ده سال گذشته پدیده طلاق ۱۳۴ درصد رشد داشته و از آن سو این آمار برای میزان ازدواج، تنها ۵۶ درصد بوده است.

مجید امیدی این آمار را در حالی ارائه داد که بر اساس نتیجه بررسی‌های معاونت مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان، موضوع ازدواج در رده چهارم مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های جوانان کشور قرار دارد. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی، مقامات جمهوری اسلامی همواره در پی راه‌کارهایی برای کاهش آمار طلاق و دیگر مشکلات خانوادگی بوده‌اند.

بدبینی به مداخله‌های دولتی

این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان اجتماعی نسبت به مفیدبودن و موثربودن چنین مداخله‌ای بدبین هستند. توجه به زمینه‌های کاهش ازدواج و افزایش طلاق در جامعه ایرانی، می‌تواند نشان‌دهنده علت بدبینی این کارشناسان به مداخله مستقیم دولت برای «تحکیم بنیان خانواده» در ایران باشد.

از جمله بررسی‌های گروه پژوهشی آسیب‌های اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی نشان داده که یک ازدواج متوسط و معمولی در تهران دست‌کم ۳۰ میلیون تومان هزینه دارد و به باور این گروه پژوهشی، همین امر تأثیر مستقیمی بر افزایش سن ازدواج در پایتخت داشته است.

همچنین در تحقیقاتی که این گروه دانشگاهی صورت داده، مشخص شده که افزایش بی‌رویه هزینه‌های زندگی یکی از اصلی‌ترین عوامل کاهش تمایل جوانان در آستانه ازدواج محسوب می‌شود.

بخش عمده‌ای از بودجه و برنامه‌ریزی‌های کلان فرهنگی و اجتماعی ایران متوجه تحکیم بنیان خانواده و کاهش طلاق‌ها و افزایش و تسهیل ازدواج‌هاست، اما آمارها همچنان خبر از افزایش میزان طلاق در کشور می‌دهند.

از جمله سازمان ملی جوانان براساس قانون برنامه سوم توسعه جمهوری اسلامی ایران و «جهت ساماندهی اساسی امور جوانان کشور» تشکیل شده است.

این سازمان در دولت‌های نهم و دهم، توجه زیادی به موضوع ازدواج جوانان داشته است و عمده برنامه‌های آن در این پنج سال، تشویق جوانان به ازدواج و ارائه تسهیلاتی به جوانان ایرانی برای تشکیل خانواده بوده است.

در ماه‌های گذشته سازمان ملی جوانان طرحی برای ارائه سهمیه یک پنجم از ظرفیت تحصیلات در مقطع کارشناسی‌ارشد برای متقاضیان متاهل به میان آورده است که با وجود موافقت بخش‌هایی از دولت، نتوانسته موافقت مجلس شورای اسلامی را جلب کند و هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

 

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۲
تعداد مشاهده : 244 بار | دیدگاه : بدون دیدگاه
موضوعات: اخبار داغ


برچسب ها

, , , , , , , , , , , , , , , ,


دیدگاه ها :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)