ذکری موثر برای پرهیز از گناه

همه ی ما فکر می کنیم که دلیل گناهان ما نفوذ شیطان است اما واقعیت امر این است که انسان بنا به اختیار خودش در ورطه  گناه می افتند و در این زمینه قران کریم

kolab.IR-SG-300x145

ذکری برای پرهیز از گناه

تصریح می کندکه قلمرو نفوذ شیطان در انسان فقط در حد وسوسه و جلوه دادن و زینت دادن خیالی یک امر باطل است، که با عناوین وسوسه، تزیین و تسویل بیان شده است .

او هیچ‏ گونه اکراه و اجبارى بر انسان ندارد. این حقیقت را قرآن کریم از زبان شیطان چنین نقل میکند:
 
وَ ما کانَ لِیَ عَلَیْکُمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلاَّ أَنْ دَعَوْتُکُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لی‏ فَلا تَلُومُونی‏ وَ لُومُوا أَنْفُسَکُمْ (ابراهیم، آیه ۲۲)؛
شیطان در قیامت خطاب به گمراهان مى ‏گوید: در دنیا هیچ گونه قدرت و تسلطى بر شما نداشتم جز اینکه شما را به سوى باطل فرا خواندم و اجابت کردید. پس مرا بر گمراهى خویش ملامت نکنید، بلکه خود سزاوار سرزنش هستید.

در رابطه با مقولاتی چون ذکر دوری از گناهان و حفظ از وساوس شیطان، برخی اذکار در روایات، وارد شده است لکن فراتر از ذکر خاصّ، توصیه به ذکر عامّ می‌شود و همیشه به‌یادخدا بودن و بهشت‌ودوزخ‌را تصورکردن و به خالق‌بهشت‌ودوزخ‌وشیطان پناه‌بردن که خداوند می‌فرماید:

«و قل ربّ أعوذ بک من همزات الشیاطین و أعوذ بک ربّ أن یحضرون؛ و بگو پروردگارم! به‌تو پناه می‌برم از وسوسه‌های شیاطین و به‌تو پروردگارم پناه می‌برم از این‌که نزد من آیند» (سورهالمؤمنون آیه۹۷و۹۸)

«و إمّا ینزغنّک من الشیطان نزغ فاستعذ بالله إنّه سمیع علیم إنّ الذین اتّقوا إذا مسّهم طائف من الشیطان تذکّروا فإذا هم مبصرون؛ و اگر از شیطان، به‌تو سخنی فریبنده رسد، به‌خدا پناه ببر که او شنوای داناست. همانا اهل تقوا آن‌گاه که وسوسه‌ای از شیطان به آنان رسد، به یاد خدا متذکر شده و بینا می‌گردند» (سورهالأعراف آیه۲۰۰و۲۰۱)

بعد از نماز صبح ۱۲ مرتبه بگوئید «توکلتُ علی الحیّ الذی لا یموتُ و الحمدللهِ الذی لَم یتَّخذ و لداً و لم یکن له شریکٌ فی الملک و لم یکن له ولیُّ من الذُّل و کبِّرهُ تکبیراً»(۹) (ر.ک: هزار و یک ختم)
توکل میکنم بر خدائی که همیشه زنده است و ستایش از آن خداوندی است که نه فرزندی برای خود گرفته است و نه در حاکمیت، شریکی برای او بود و نه هرگز از روی ذلت و ضعف، یاوری گرفته است و او را به طور شایسته بزرگ بشمار.

منبع:lemoo.ir

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۰۱ فروردین ۱۳۹۵
تعداد مشاهده : 331 بار | دیدگاه : بدون دیدگاه
موضوعات: دعا و نیایش


برچسب ها

, , , , , , ,


دیدگاه ها :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)