دلایل افسردگی پس از زایمان و راهکارها

بارداری و زایمان روندهای تکاملی قابل توجهی برای اکثر زنان هستند برای تطابق موفقیت آمیز با بارداری و زایمان ، سازگاری های فیزیکی ، درون فردی،اجتماعی و خانوادگی ضرورت دارد.

افسردگی پس از زایمان اختلالی است که ممکن است علاوه بر خود مادر، عوارض جبران ناپذیری بر بنیاد و نظام خانواده ای او ایجاد کرده ، باعث سردی در روابط عاطفی و زناشویی زوجین و همچنین عقب افتادن رشد جسمی و روحی کودک در اثر بی توجهی مادر به او گردد.

پس از زایمان ممکن است مادر نسبت به نوزداش دو احساس مختلف و متضاد داشته باشد ، یکی عشق و علاقه فراوان و دیگری احساس عدم علاقه و طرد او . چنانچه احساس دوم قوی تر باشد نباید نگران شد زیرا مهر ورزیدن به نوزاد مانند هر عشق دیگری ، گاه آنی صورت گرفته و گاه به مدت زمان طولانی نیاز دارد . احتمالا مادر گرسنه است و یا ممکن است مایل باشد در محیطی آرام برای ساعاتی بخوابد . چنانچه زایمان اول او باشد ، بتدریج متوجه می شود که چگونه باید به نوزادش شیر داده و از او مراقبت کند . همچنین از دیدن چهره نوزاد ، کارها و شنیدن صدای او لذت خواهد برد.

در بسیاری از زنان در روزهای اول بعد از زایمان ، شادمانی و حیرت ناشی از تولد نوزاد تا حدودی رنگ می بازد . در این زمان مادر، یک فرزند دوست داشتنی ولی پر زحمت دارد ، خوابش خراب شده ، سینه اش کمی دردناک است و… در این حالت مادر احساس افسردگی می کند و یا ممکن است گریه کرده و یا دمدمی مزاج باشد.

این مسئله باید از طرف همسر و اطرافیان درک شود تا مادر در طی ده روز تا ۲ هفته آینده به حال اول خودش بازگردد.

علت اصلی آن شاید تغییر میزان هورمونهایی باشد که در دوران بارداری بیشتر از حد طبیعی ترشح شده اند و این حالت در دوران قاعدگی نیز مشاهده می شود.

علل دیگر این حالت ، برخی جنبه های مراقبت از کودک یا افزایش ناراحتی های خود مادر ، احساس به دام افتادگی ، عصبانیت از پدر بچه و بچه،نگرانی خود در مورد بدنش ، سازگاری و کیفیت روابط زناشویی ، مشاجره های روزمره ، عدم حمایت شوهر از زن، فقدان حمایت اجتماعی در خلال حاملگی و در مواردی نیز عکس العمل در مقابل تاثیرات عمیق زایمان و مواجهه با مسئولیت های جدید می باشد.

طبقه بندی عوامل استرس زا :

علائم فیزیکی – تغییرات الگوهای زندگی – ویژگی های بدنی از جمله تغییر وزن بدن – عوامل مالی خانوادگی -عوامل احساسی-نگرانی های مربوط به دوران حاملگی از جمله تاثیر استرس های ترس از سقط جنین ، عوارض و خطرات حاملگی ، زایمان پیش از موعد-وحشت  از وضع حمل-عوامل اجتماعی و تاثیرات منفی بر روی شغل و تحصیل و…-مشکلات نارضایتی بین دوستان و همسر-نگرانی مربوط به مادر شدن برای مثال نقش مادر و مسئولیتهای آن، شیر دادن ، مراقبت از کودک-رفتارهای ناآرام نوزاد-حسادت دیگر کودکان خانواده)

این افسردگی با نشانه هایی از جمله : افسردگی خلقی و تغییر خلق ، کاهش علاقه به فعالیتها ، تغییر اشتها ، خستگی و … مشخص می شود . شدت این اختلال می تواند درجات بسیار مختلفی داشته باشد و از مرحله ناراحتی تا حتی هذیان و توهم متفاوت باشد وگاه تاثیر نامطلوبی بر روی نوزاد خواهد گذاشت .

برای غلبه بر این مشکل ، همسر مهم ترین نقش را می تواند داشته باشد حمایت و کمک همسر و اطمینان دادن به او در اینکه می تواند مسئولیت مادری را تا حدودی بعهده بگیرد در رفع افسردگی بسیار موثر میباشد . استراحت کافی در شب و حتی در طول روز و همچنین از بین بردن عوامل اضطراب و نگرانی و حمایتهای خانواده و مادران می تواند راه های دیگری برای درمان این بیماری (افسردگی)باشد.

منبع: اختصاصی از سایت کولابKolab.ir

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۲
تعداد مشاهده : 417 بار | دیدگاه : بدون دیدگاه
موضوعات: بانوان, پزشكي, روانشناسي زناشويي


برچسب ها

, , , , , , , , , , , , , , ,


دیدگاه ها :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)