دانلود رایگان مقاله پیرامون خواص و نقش آلکالوئید ها در گیاهان دارویی

از نظر بیولوژیکی  و شیمیایی آلکالوئید ها ترکیبات همگنی نیستند ازت دار هستند و اکثراً در  گیاهان وجود دارد در تعدادی از حیوانات هم دیده می شود و قبلاً آلکالوئید ها را در آزمایشگاه بطور مصنوعی تهیه کرده اند و آلکالوئیدها عامل آمین را دارند به همین دلیل اغلب خاصیت بازی دارند. بخصوص آلکالوئید هایی که در داروسازی و پزشکی استفاد می شوند و دارای اثرات فیزیولوژیکی هستند.

 آلکالوئید معمولاً دارای یک اتم ازت است. بعضی از آلکالوئید ها مانند الذگوتامین ممکن است تا پنج  عدد ازت در مولکول آن وجود داشته باشد و اتم ازت ممکن است به صورت آمین نوع اول و دوم و سوم باشد چنین ترکیبی دارا ی خاصیت قلیایی است. قدرت این ترکیب بستگی به ساختمان مولکول و محل قرار گرفتن سایر عوامل در مولکول دارد.

از مهم ترین فرآورده ای حاصل از متابولیسم ثانویه در گیاهان بوده و دارای یک یا چند اتم نیتروژن (منبع ذخیره نیتروژن ) و خاصیت قلیایی ( بازی ) می باشند و تاکنون بیش از ۵۰۰۰ نوع آلکالوئید شناسایی شده است .

آلکالوئید مرفین C17H19O3N آلکالوئید کدئین C18H21O3N

آلکالوئید ها ممکن است در اندام های مختلف گیاهان از قبیل پوست ( ریشه انار ) ، کپسول ( خشخاش ) ، برگ ( تاتوره ) ، میوه ( شاهدانه ) ، دانه ( بذر البنگ ) یافت شوند .

خواص و تاثیر عمده آلکالوئید ها بر روی سیستم عصبی و خاصیت مسکنی مانند آلکالوئید های مرفین در خشخاش می باشد . از سایر خواص آنها می توان به خاصیت ضد سرطانی آلکالوئید های وین کریستین و وین بلاستین در سورنجان ، ضد انقباض در تاتوره ، محرک آلکالوئید کافئین در قهوه و چای ، خلسه آور آلکالوئید مسکالین در کاکتوس ، ضد کرم و انگل در ریشه انار و… نام برد .

از خانواده های ( تیره های ) بدون آلکالوئید می توان به Lamiaceae ، Rosaceae ، Coniferae و از خانواده های دارای آلکالوئید هی توان به Solanacea ، Papaveraceae و Rubiaceae اشاره نمود .

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۱
تعداد مشاهده : 2,748 بار | دیدگاه : بدون دیدگاه
موضوعات: رشته شيمي


برچسب ها

, , , , , , , , , , , ,


دیدگاه ها :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)