برنامه غذایی روزانه ، هفتگی و سالانه برای پرورش صدای قناری

پیرامون نگهداری و پرورش قناری افراد مختلفی راه‌ها و روش‌های متفاوتی ارائه می‌دهند که هرکدام خوبی‌ها و بدی‌های خود را دارد. در اینجا ما قصد نداریم به تک‌ تک آن‌ ها بپردازیم و نتیجه‌ گیری بکنیم. اما بجاست که کلیاتی را در اختیار دوستان قرار بدهیم و انتخاب روش درست را به خودشان واگذار کنیم.

برنامه غذایی روزانه ، هفتگی و سالانه برای پرورش قناری

kolab-seed-makhlot

اولین چیزی که هر قناری‌ پروری سعی در تهیه و استفاده دارد یک برنامه خوب و جامع است. هدف اصلی این برنامه‌ ها آسوده کردن فرایند پرورش قناری است. چراکه همیشه نظم و ترتیب و برنامه در وقت صرفه‌ جویی می‌کند و این نیز آسودگی به همراه می‌آورد. از قدیم‌ الایام قناری و پرورش آن به‌ عنوان سرگرمی و گذران وقت توسط انسان اختیار شده. چراکه این کار لذت‌ بخش بوده و طراوت و شادابی روان را به همراه داشته. ولیکن از زمانی که پرورش قناری به‌ صورت مسابقه و‌ مقایسه و جدیداً صنعت درآمده، استرس آن بالا رفته و لذت آن کاهش‌ یافته. ازاین‌ روست که قناری پروران درصدد به وجود آوردن برنامه‌ های مختلف برآمدند. اما متأسفانه با شلوغ کردن این برنامه‌ها نه‌ تنها کار را ساده نکرده بلکه دردسر جدیدی برای خود و دیگر دوستان به وجود آورنده‌ اند. از دیگر مضرات این برنامه‌ها شرطی کردن پرنده‌ هاست. قناری‌ها سریعاً با این سیستم خود را تطابق می‌دهند و اگر به منزل جدید بروند به دلیل یکی نبودن برنامه به مشکل برمی‌خورند و بعضاً تلف می‌شوند. حتی اگر پرورش‌ دهنده اصلی تغییری به وجود بیاورد، مشکل‌ساز خواهد بود. ایراد دیگر این برنامه‌ ها تکیه بیش‌ از حد روی داروهاست.
احتمالاً اولین بار که سیستم برنامه‌ ای نوشته‌ شده و به جامعه قناری‌ پرور ارائه‌شده شاید بهترین و ساده‌ترین بوده که بیشتر حول‌ و حوش زمان‌ بندی نوردهی می‌چرخیده. اما اکنون برنامه‌ های عجیب‌ و غریب «ساعتی‌» تغذیه و مکمل رسانی در فضای مجازی در حال پخش شدن است. واقعاً اگر کسی هر ساعت یک روز را با قناری‌ هایش بگذراند و دغدغه این را داشته باشد که حال چه بکنم، آیا واقعاً لذت می‌برد ؟ حتی برنامه‌های «روزانه» نا متغیر نیز سردرد آور هستند. برنامه‌هایی چون: برنامه هفتگی‌ ، تغذیه دوران لک ، برنامه هفتگی‌ ، تغذیه دوران جوجه‌کشی ، برنامه هفتگی‌ مکمل‌های دوران آماده‌سازی ، دوران استراحت ، دوران آماده‌سازی و… . واقعاً آیا به این‌ همه برنامه نیاز است؟! جای تعجب نیست اگر قناری‌ پروری را ببینیم که در اثر استرس چشم‌ هایش گود شده و مو هایش را ازدست‌داده. آخر این‌همه دقت و ریزبینی به چه‌ کاری می‌آید؟ آیا لازم است ؟ آیا بازده را بهتر می‌کند ؟ در زیر به این سؤال‌ها پاسخ می‌دهیم.

دانلود مجموعه کتابهای پرورش انواع پرندگان زینتی

داشتن یک برنامه جامع و ساده نیاز هر سالن پرورش قناری است. مهم‌ ترین برنامه در قناری‌ پروری برنامه طول روز و شب است. همه میدانیم که آماده‌سازی، جوجه‌کشی، لک‌ و استراحت در رابطه مستقیم با طول روز هستند. اگر با نور طبیعی بدون لامپ کار می‌کنید که هیچ ، آن را به طبیعت واگذار کنید. اما اگر با نور مصنوعی کار می‌کنید یک برنامه ساده نیاز دارید که حتی احتیاجی به نوشتن آن نباشد و به‌ راحتی به حافظه سپرده گردد. بهتر است که از برنامه‌ های گیج‌ کننده دوری‌کنید.

مورد بعدی تغذیه است. قبلاً با توجه به آنچه آزمایش‌ها و استاندارد بین‌ المللی معرفی کرده تغذیه کامل را ارائه داده‌ایم که کلاً پنج‌خط هم نمی‌شود و حفظ کردن آن بسیار ساده است. بازهم به نوشتن برنامه نیازی نیست. حال اکثر سیستم‌های تغذیه قناری‌پروران حول‌وحوش همین برنامه با کم‌وزیاد کردن درصدهای دان ترکیبی می‌گردد. این تفاوت‌ ها عملاً تغییر چندانی در پرورش قناری به وجود نمی‌ آورد و بیشتر حالت تجربی دارد. ما سعی کرده‌ایم حد وسط را در نظر بگیریم. دادن میوه‌جات و سبزیجات را بدون در نظر گرفتن روز خاص پیشنهاد می‌کنیم. هر میوه و سبزی‌ای را که دوست دارید بدهید (به‌جز کاهو). مگر ما خودمان برای تنوع غذایمان برنامه داریم؟ مثلاً شنبه قرمه سبزی، یکشنبه قیمه و… .

برنامه غذایی برای طول سال : 

ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻐﺬﻳﻪ و ﺟﺎﻳﮕﺰﻳﻨﻲ اﺭﺯﻥ ﺳﻮاﻝ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ. اﻳﻦ ﺳﺎﺩﻩﺗﺮﻳﻦ, ﺑﻲ ﺩﺭﺩ ﺳﺮﺗﺮﻳﻦ, ﺭاﺣﺖ ﺗﺮﻳﻦ و ﻣﻂﻤﻴﻦ ﺗﺮﻳﻦ ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺑﺮاﻱ ﺗﻤﺎﻡ ﻓﺼﻮﻝ وﺗﻤﺎﻡ ﻗﻨﺎﺭﻳﻬﺎﺳﺖ.

مخلوط ﻛﺘﺎﻥ ۵۰%, ﻛﻠﺰا ( ﻣﻨﺪاﺏ) ۲۰%, ﺑﺰﺭﻙ ۲۰% و ﻫﻔﺖ ﺗﺨﻢ ﺑﺪﻭﻥ اﺭﺯن ۱۰%. ﻣﻘﺪاﺭ ﻫﻔﺖ ﺗﺨﻢ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻓﺼﻞ ﺑﺎﻻ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣﻴﺸﻪ. ﺑﻬﻤﺮاﻩ ﺭﻭﺯﻱ ﻳﻚ ﺳﺎﻋﺖ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﺭﻧﺪﻩ ﺷﺪﻩ. و اﻧﻮاﻉ ﻣﻴﻮﻩ ﺟﺎﺕ و ﺳﺒﺰﻳﺠﺎﺕ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﺑﺠﺰ ﻛﺎﻫﻮ, ﺑﺮاﻱ ﻫﻤﻪ. اﻳﻦ ﻏﺬاﻱ ﻛﺎﻣﻞ متناسب برای کل سال است.

دانلود مجموعه کتابهای پرورش انواع پرندگان زینتی

( نکته ۱ :

بله ارزن را می بایست از تغذیه قناری حذف کنید ، برای اطلاعات بیشتر میتوانید لینک زیر را مطالعه کنید :

  • ارزن را از تغذیه قناری حذف کنید ، ارزن غذای قناری نیست !

نکته ۲ : همان طور که جناب ضیا فرمودند درصد های این دستور را میتوان برای فصول مختلف (آب و هوا و دما) بالا و پایین کرد ، برای مثال تغذیه اصلی قناری های بنده به صورت زیر است ( عکس بالا )

  • کتان ۸۰%
  • کلزا  ۱۰%
  • بذرک ۵%
  • نیجر  ۵%

و هفت تخم را جداگانه هفته ای ۳ بار به اندازه هر قناری ۱ ظرف انگشتی ( شصتی ) قرار میدهم

نکته ۳ : برای تغییر کلی رژیم غذایی قناری ها عجله نکنید ، اگر در فصل لک هستید میتوانید رژیم را تغییر دهید اما اگر خارج از فصل لک هستید دستور بالا را کم کم به تغذیه خود اضافه کنید زیرا با عوض کردن ناگهانی تغذیه قناری ها دچار شوک شده و ممکنه دو مرتبه به لک بروند. )
مورد بعدی که برنامه‌ های پیچیده خود را به همراه دارد مکمل‌ ها هستند. رواج بیش‌ از حد مکمل‌ها دارو‌ها و ویتامین‌ های جور واجور گیج‌ کننده و استفاده از آن‌ها صدمات جبران‌ ناپذیری را به قناری‌های شما میزند. هر روز ما عکس‌هایی از قناری‌ های تازه خریداری‌شده با بیماری‌ های عجیب‌ و غریب دریافت می‌کنیم که حتی دامپزشکان را هم سردرگم می‌کنند. شما با یک آزمایش ساده آزمایشگاهی می‌توانید به مقدار مواد لازم در بدن قناری پی ببرید. هر بار که ما جنازه قناری‌ای را به آزمایشگاه بردیم، آزمایش‌ها نشان داد که هیچ‌ گونه کمبود ویتامین و املاح نداشته‌اند. فراموش نکنید که صحبت ما در مورد قناری‌هایی است که فقط از طریق سبزیجات و میوه‌جات مواد مورد نیاز بدنشان را دریافت کرده‌اند.
وقتی‌ که شما قناری‌ دار دلسوزی باشید مرتباً از میوه‌ جات و سبزیجات استفاده می‌کنید و احتیاج چندانی به ویتامین‌ ها و املاح کمیاب ندارید. حال برای اطمینان ماهی‌ یک یا دو بار دادن ویتامین کفایت می‌کند. برای فصل جوجه‌کشی بجای بالا بردن ویتامین‌های A و E مصنوعی بهتر است که دانه‌های حامل این ویتامین‌ها را بالا ببریم. اگر از صدف و کف دریا یا پوست تخم‌مرغ استفاده می‌کنید ناراحت کمبود کلسیم نباشید. بااین‌حال ماهی دو بار کلسیم که عموماً حامل ویتامین D هم هست کفایت می‌کند. پروبیوتیک و پریبیوتیک هم هرچه بیشتر بدهید بهتر است. ما حداقل هفته‌ای سه بار را سفارش می‌کنیم. دادن مواد غذایی دیگر می‌تواند از ابتکارهای خودتان باشد که صدالبته لذت قناری‌ پروری را بیشتر می‌کند.

دوستان آنچه در بالا گفته شد کل قناری داری به زبان ساده با یک برنامه ساده و قابل حفظ کردن بود. حالا خودتان تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از قناری داری لذت ببرید یا عذاب بکشید و استرس داشته باشید.

دانلود مجموعه کتابهای پرورش انواع پرندگان زینتی

پیروز سربلند باشید

نویسنده : حمید ضیا

قناری کده

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۵
تعداد مشاهده : 291 بار | دیدگاه : بدون دیدگاه
موضوعات: مطالب جالب


برچسب ها

, , , , , , , , , , , , , , , ,


دیدگاه ها :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)