آموزش دوخت لباس محلی گیلان

حتما شما هم بارها شمال رفتید و لباس های محلی گیلانی ها رو دیدید ،لباسهایی که شامل پیراهن و جلیقه و دامن هستند که بسیار زیبا و رنگی دوخته شدند. گرفتن عکی داخل این لباسها هم خالی از لطف نیست شاید شما هم بخاهید یه دست لباس محلی گیلانی رو خودتون بدوزید که زیاد هم آسون نیست با آموزی امروز با ما باشید.

آموزش خیاطی ،دوخت لباس محلی گیلان

kolab936211373989785.814

تنبان یا شلیته (دامن بلند)

مقدار پارچه مورد نیاز: حدود ۱۱ متر پارچه با عرض ۹۰ سانتیمتر

در ابتدا دو طرف پارچه به هم دوخته می‌شود و به فاصله ۲ سانتیمتر نوارها در کنار هم دوخته می‌شوند (در بعضی دامن ها‌از تکه پارچه های رنگی هم استفاده می‌شود) بعد از اینکه نوارها به هم وصل شدند در انتها از تکه های مثلثی استفاده می‌شود که پارچه ای است به عرض دامن و به فاصله  ۱۰ سانتیمتر از هم برش داده می‌شود و سر پارچه برش داده شده را به شکل مثلث درمی آورند که نمایی از شعله های خورشید را تداعی می‌کند. قسمت بالای دامن را کاملا پلیسه های ریز می‌زنند تا کاملا خود را جمع کرده سپس برای کمر آن لیفه‌ای از پارچه تهیه می‌شود که معمولا ارتفاع آن ۶سانتی‌متر است که تا خورده و ۳سانتی‌متر می‌شود.

پیراهن

مقدار پارچه مورد نیاز: حدود ۲ متر پارچه با عرض ۱۵۰ سانتیمتر یا ۲٫۷۰ متر با عرض ۱۱۰ سانتیمتر

بعد از برش پیراهن ابتدا تزیینات جلوی سینه را انجام می‌دهیم و سپس سجاف یقه و سرشانه‌، و در آخر سجاف پشت یقه را وصل می‌کنیم. دقیقا زیر حلقه دو تا مثلث برای مرغک زیر حلقه می‌دوزیم بعد از آن دوخت پهلوها و وصل کردن آستین ها‌ادامه کار دوخت خواهد بود.آستین پیراهن را معمولا مچ دار می‌دوزند و سر آستین را دکمه میزنند. برای پایین کمر ۲ تکه پارچه به طول ۲۰ سانتیمتر و عرض ۱٫۵۰ متر پلیسه داده و زیر آن یک ردیف نوار تزیینی به طوری که به کمر پیراهن وصل شود می‌دوزند. قسمت پشت پیراهن به صورت یقه بازخواهد ماند و دگمه ای در پشت گردن دوخته می‌شود.

جلیقه

مقدار پارچه مورد نیاز: ۶۰ سانتیمتر پارچه و حدود ۶۰ سانتیمتر آستری

در واقع جلیقه های محلی استان گیلان جلو باز (بدون دکمه و زیپ) بدون آستین و یقه هفت است. برای دوخت این جلیقه ها‌ابتدا دو جیب در دو طرف جلیقه تعبیه شده و قسمت جلوی آن را طبق الگو آسترکشی می‌کنند. (توجه داشته باشید که آسترکشی این قسمت از کار کاملا باید مطابق با الگوی از پیش تعیین شده باشد) بعد از قسمت جلو دیگر قسمت های جلیقه یکی پس از دیگری آسترکشی می‌شوند. معمولا جلوی جلیقه ها‌را با سکه یا پولک های رنگی تزیین می‌کنند.

lebas00c03d07c7216514

gilaki9f2fccf5350c49fdb81

fdre80581e05b204ffa041aa

منبع: مجله کوک

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد مشاهده : 8,278 بار | دیدگاه : ۴ دیدگاه
موضوعات: خياطي


برچسب ها

, , , , , , , , , , ,


دیدگاه ها :

 1. فاطمه کامیاب گفت:

  فوقالعاده زیبا ومتنوع بسیار عالی

 2. فاطمه کامیاب گفت:

  بسیار متنوع وزیبا

 3. Elahe گفت:

  سلام.بسیار ممنون وسپاسگزارم از توضیحات آموزشی لباس محلی

 4. Elahe گفت:

  سلام.مرسی خیلی عالی

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)