آموزش دوخت دامن تنگ

مستطیلی به طول قد دامن (برای قد دامن باید سه اندازه ی جلو تا زمین، پشت تا زمین و پهلو تا زمین رو بگیریم. قد دامن مساوی بلندترین قد در نظر گرفته می شه) و عرض ۱/۲ ( نصف ) دور باسن بزرگ در افراد چاق +۲ و در افراد لاغر +۱ می کشیم .

جهت بزرگ شدن الگو بر روی شکل زیر کلیک کنید:

خط پهلو : قسمت جلو ۴/۱ دور باسن +۲ و قسمت پشت ۴/۱ دور باسن منهای ۲ است .

خط افقی بالا ی کادر خط کمر است .

یک متر نواری
کاعذ و خودکار
یک کمر بند ( نوار باریک)
اول دستمون رو تو پهلو های خانم مذکور می زاریم تا محل گودی کمر مشخص بشه و کمر بند همون نوار باریک رو دور کمرش گره می زنیم
دور کمر : یک بند را در قوس کمر ببندید و با متر آن را اندازه بزنید
دور باسن بزرگ : متر را دور برجسته ترین قسمت باسن بزرگ حلقه کرده و مقداری هم گشاد تر بگیرید برای این کار ۴ انگشت یه دست را زیر متر طوری قرار می دن که کف دست به سمت بیرونباشد یعنی گشادی به اندازه ی کلفتی انگشتان دست برای خانم های شکم دار بعد از حلقه زدن متر دور باسن بزرگ دو سر متر را بالا می یارن تقریبا روی ناف و بعد اندازه می زنن
قد باسن بزرگ : از کمر تا برجسته ترین قسمت باسن عموما ۲۰ سانت است .
قد دامن : این قد اختیاری است و از کمر شروع می شود باندازه ی دلخواه

قد باسن کوچک را هم نصف قد باسن بزرگ می گیرند .  در دامن تنگ و یا دامن شانل احتیاجی به گشادتر گرفتن دور باسن بزرگ نیست چون این دامنها باید در باسن کاملا” روی بدن بخوابن و فیکس و اصطلاحا” قالب بدن باشند و گشادتر بودن آنها در باسن یه کم از زیبائی اون کمتر میکنه. برای خانمهای با شکم بزرگتر از باسن به جای اینکه متر را از روی باسن به سمت بالا بیارن بهتره یه کتاب رو به موازات بدن خودشون و مماس بر شکمشون طوری قرار بدن که در هنگام اندازه گیری به جای اینکه متر کاملا” از دور باسن بگذره ، از دور باسن و روی کتاب بگذره. اینجوری هم اندازه باسن رو درست اندازه گیری کردن و هم مشکل بزرگی شکم حل شده.)

از کمر ۲۰ سانت بلندی باسن بزرگ را علامت زده خطی افقی می کشیم فاصله ی کمر تا باسن را نصف کرده خط باسن کوچک را می کشیم. ( دو خط به موازات کمر)

پنس پهلو: از خط پهلو دو سانت به سمت چپ و راست رفته و خطوط هلال پهلو و را در نزدیکی خط باسن کوچک محو می کنیم

پنس بزرگ جلو : فاصله ی db را بر سه تقسیم کرده از “b “داخل می شویم “i” و ۳ سانت جلو می رویم “j” پنس بزرگ جلو را بر خط باسن بزرگ عمود می کنیم . برای بدست آوردن انتهای پنس بزرگ جلو و پشت می توان مقدار ۳/۱ قد باسن بزرگ( معمولا ۲۰سانت است) رو به علاوه ۱ کرد و از پائین روی خط باسن بزرگ جدا کرد و خط بعد از سه سانت پنس بالا رو به این نقطه وصل کرد و یا برای رسم پنس قد باسن بزرگ را از خط کمر حدود ۱۳ یا ۱۴ سانت در نظر گرفت و از iوj خطوط پنس را به آن نقاط وصل نمود.

پنس کوچک جلو: فاصله ی “dj”را نصف کرده پنس دو سانتی کوچک رامی کشیم(یک سانت به چپ و راست می رویم).

جای زیپ: ۲سانت از وسط پشت برای زیپ می گذاریم (ae)

پنس بزرگ پشت : یک سوم فاصله ی “ec” را حساب کرده از “e” داخل می شویم و پنس ۳ سانتی پشت را می کشیم

الگوی دامن ساده آماده می شود برای تنگ کردن دمپای دامن باید در خط پهلو از پایین ۲ تا ۳ سانت هم جلو و هم پشت داخل شویم.

کنترل کمر:

قبل از جدا کردن دو قسمت الگو از هم برای برش کنترل کمر را انجام می دهیم

می دانید که همه ی پنس ها دو خته می شه به حز پنس پهلو که هنگام جدا کردن الگوی جلو و پشت دامن قیچی می شه بعد از اتمام رسم الگوی اولیه فاصله ی بین پنس ها را با متر اندازه بگیرید ( به عبارت دیگر اندازه ی پنس ها را جمع کرده و از اندازه ی عرض کادر کم کنید ) باید مجموع اندازه ی فواصل بین پنس ها به اندازه ی نصف دور کمر باشد. اگه بود که هیچ .

اگه بیشتر بود مثلا۱سانت بیشتر بود۱ را تقسیم بر دو کرده پنس پهلو را به جای ۲ سانت ۲٫۵ سانت می گیریم

اگه کمتر بود مثلا یک سانت ۱ را تقسیم بر دو کرده پنس پهلو ر ابه جای ۲ سانت ۱٫۵ سانت می گیریم

اگه اختلاف خیلی زیاد بود کل اندازه های الگو را دوباره کنترل کنید و یا اندازه های فرد مورد نظر را دوباره بگیرید .

کنترل پنس ها:

برای کنترل پنس ها روشی که من یلدم این طوریه که ابتدا دور باسن کوچک ( یاسن کوچک وسط باسن بزرگ و کمر است) را اندازه می زنیم و نصف آن را با اندازه ی خط باسن کوچک منهای پنس ها اندازه می گیریم

اگه بزرگتر بود مثلا یک سانت آن را تقسیم بر دو کرده پنس پهلو را بلند تر کرده و هلالی تر می کنیم اگه کفایت نکرد ابتدا پنس های بزرگ جلو پشت را بلند تر کرده و خط جدید پنس ها را می کشیم تا گشادی روی باسن گرفته بشه بعد برش الگو را می زنیم

در بحث کنترل پنس ها یکی دیگه از نکاتی که راجع بهش صحبت میشه کوتاه کردن قد پنس هاست. بعد از کنترل کمر برای کنترل پنس ها باید طول پنس جلو رو بین ۱۲-۹ سانت که برای افراد با قد متوسط اصولا” ۱۲سانت مناسب ترین بلندی هست و پنس پشت رو هم بین ۱۵-۱۰ سانت در نظر میگیرن. برای کوتاه کردن جای زیپ هم اصولا” بلندی زیپ رو ۱۶ سانت در نظر میگیریم.
دلیل اینکه بلندی زیپ رو هم کوتاه میکنیم این هست که زیپ بعد از دوخت به خوبی روی قوس باسن بخوابه.

دامن چاک دار
اصولا دو نوع چاک برای دامن داریم چاک هایی که روهم میاد و چاک هایی که بغل هم هستند  :

چاک بغل هم :
برای زدن این چاک هیچ کار اضافی صورت نمی گیرد و درز پهلو ها و یا پشت را از پایین دامن به اندازه ای که مورد نظرتون هست نمی دوزید در عوض موقع چرخ کاری پایین دامن لبه ی این چاک ر اهم از هر طرف چرخ می کنید .

چاک روی هم :
برای زدن این چاک یک مستطیل ۲۰*۷ به خط وسط پشت دامن از پایین اضافه می کنیم ۲۰ قد چاک است و می تواند متغیر باشد و ۷ عرض چاک است.

جوفراست راهنمای خانواده

با وارد کردن ایمیل خودتان در کادر زیر و زدن دکمه مشترک شوید همواره جدیدترین ارسالهای سایت به ایمیل شما ارسال میشود: :

Delivered by FeedBurner

√ سیب دانلود دانلود رایگان بازی،اندروید،نرم افزار،آموزش زبان،موبایل

به اشتراک بگذارید

توضیحات :

نویسنده : admin | تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۲
تعداد مشاهده : 5,383 بار | دیدگاه : بدون دیدگاه
موضوعات: خياطي


برچسب ها

, , ,


دیدگاه ها :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)